Kapitánská kletba zlomena – ERA A poráží Hradec 5,5:2,5!

0

Úvodem komentáře k zápasu s Hradcem je třeba vyjevit hrůznou skutečnost, že dojde k testování kapitánské kletby. Předchozích 8 zápasů v této sezóně ukázalo, že ERA A prohrává, právě když nastoupí kapitán.

Kapitán hrál, komentovat v reálném čase neměl kdo. A kdyby jenom komentovat – k důležitému zápasu o potenciální medaile jsme nastoupili tentokrát bez 4 hráčů základní sestavy a k hraní v 7 chyběl jenom krůček. Soupeř přijel bez svého GM Petra, bez Kořínka a 4. hosta Moravce.

Skóre otevřel na 5. bílými s Prymulou Pokorný. Hrál se ten teoreticky nejvýhodnější možný Stonewall, kde bílý stíhá Sf4 a e3. (Osobně se na rozdíl od teorie domnívám, že i ten je hratelný.) Naštěstí dnes se hradecký hráč těžce zmýlil a zablokovaná pozice se mu rychle zhroutila.

Na 8. černými Kuba rozehrál s Rojem paulsenovského ježka, odmítl remis a pak ji uprostřed kombinace úspěšně nabídl zpátky. Dle počítače stál bílý lépe, ale nezkoumal jsem proč.

Kovář na třetí si s Roškem vyzkoušel bílými Grunfelda s Da4+, reakce c6 ho asi rozhodila, protože se pustil do chamtivého Sc1-f4xb8 a Dxa7. Stál asi hůř, partie skončila divokou časovkou, kde v 25. tahu prošel černý kolem výhry a v 29. tahu byla dohodnuta remíza v rovné pozici.

Černoušek hrál černými s Možným na 2. proti krotké výstavbě (d4 a d5, královské domky a Jbd2) aktivně, ale partie stejně skončila remízou.

Šimek na 4. černými s Juptnerem hrál zajímavou variantu, které se někde říká chaos counterattack (1.d4 g6 2.c4 Sg7 3.Jc3 c5 4.d5 Sxc3 5.bxc3 f5), stál však blbě s pěšcem míň, leč vybudoval jakousi svéráznou pevnost a remizoval.

Já jsem na 6. černými s Vackem hrál velepasivní variantu ve slovanské (4…dxc4 a na 6.Je5 e6 7.f3 c5), která se objevila i v zápase o mistra světa. Po mém mnohahodinovém klektání na zadních řadách soupeř při marném hledání průlomu zešílel a z ničeho nic prohrál! Stál jsem na výhru asi 2 tahy a 1 minutu. A bylo po kletbě a stav 4:2 přinesl do zápasu žádoucí uklidnění.

Na 7. stole si hrál Hadraba metodicky španělku s Doringem. Soupeře několikrát přehrál a vypustil, aby nakonec echt metodicky vyhrál s jezdcem proti špatnému střelci. Takže na 7. pokus (po 5 remízách Klementových a 1 jeho vlastní) nám z Teplic přilétl kulaťoučký vypasený usměvavý celý partiový bod.

Nejdelší partie byla na 1. desce – Bernášek bojoval bílými s Nunem v domečkovém Volga gambitu. Po velmi mnoha příhodách skončila partie věčným šachem v remízové dámské koncovce a tím se zpečetilo 5,5:2,5.

Další výrazná výhra s týmem vršku tabulky potěšila, kletba je zapomenuta. Pobavila i kuriozita, že vyjímečně v zápase skórovali výhradně oldies (starší členové týmu).

Ve světle přehrání partií na počítači se mi zápas jeví trochu méně jasný, než jak jsem anoncoval na nss či jak vypadá výsledek, leč rezerva byla velká.

 


Partie zápasu k přehrání

 

Komentář

© 2024 UNI Chess.