V úterý jsme zatloukli poslední hřebíček do nápisu POSTUP ERA E DO 1. TŘÍDY a už ho nikdo nesundá!!! Rozdrtili jsme totiž Kobylisy D 7,5:0,5. Jak se to událo:
Naše sestava (Královský, Šindelář, Fráňa, Hadrava, Chaloupka, Charouz, Kouba, Talpa) se dala ve zkratce nazvat „Kapitánské lázně“. Při vší úctě k Jirkovi Horákovi a Martinu Hykšovi, kteří nemohli, jejich partie letos zrovna klidu mému žaludečnímu vředu nepřidaly … 😉 Jako první dorazili Libor Kouba s Pavlem Šindelářem a Tomíkem Fráňou, takže jsem tentokrát ani nemusel stavět figurky.
Soupeři se scházeli obtížně a když ani 5 minut po začátku neměli kapitána, tak mi sestavu předali na mobilním telefonu (holt časy se mění). Bylo jich jenom 7, a i když sestava to byla slušná (z první osmičky nastoupilo 6), tak jsem začínal věřit, že by to mělo klapnout … Navíc jsem se zaradoval, že si můžeme tradičně na začátku s Pavlem Talpou a věrným divákem Popříkem zajít na jedno kapitánské 😉
Když jsme se vrátili, tak Jarda Charouz už tam nebyl – na šesté s Brennerem (1734) to byla téměř miniaturka, soupeř prý nastavil figuru – holt když je forma, štěstí se občas rádo přijde podívat … 😉 Když jsem šel kolem partie Tomíka na třetí s Kubíkem (to druhé je příjmení, 1928), tak jsem na šachovnici zahlédl, že Tom dává téměř nekrytelný mat (resp. krytelný za odevzdání figury s výměnou dam a totálně prohranou pozicí). Tomík nám partii potom v hospodě několikrát přehrával a byla to dobrá nálož, holt forma je forma … 😉 Soupeř na to čtvrt hodiny koukal a potom se vzdal 3:0
I na ostatních šachovnicích to vypadalo optimisticky, až do okamžiku, kdy Libor na sedmé se Sochorem (1662) přehlédl, že soupeř mu může dobrat pěšce. Libor tak ztratil ambice na výhru a soustředil se, aby partii aspoň neprohrál …
Martin Královský na první proniknul do týla soupeřových pěšáků dvěma věžemi a koněm a trpělivě je sbíral. Jeho soupeř (Plašil, 1984) měl špatný čas a poté, co zjistil, že těch pěšců už je nějak hodně, tak se vzdal – 4:0 a postup se blížil. Tady musím vyzdvihnout Libora, že to nepokazil a nedal postupovou remízu a slávu přenechal krásné výhře Pavla Šindeláře na druhé s Volejníkem (1949), kde si Pavel postavil druhou dámu a dobře si spočítal, jak se vyhnout soupeřovu věčnému šachu – 5:0 a mohli jsme slavit …
Za chvíli to dal za remis Libor stále s pěšcem míň a zbývali Jarda Hadrava na čtvrté se Strnadem (1863), kde měl Jarda pěšce navíc a Martin Chaloupka na páté se Srostlíkem (1764). Martin nestál po většinu partie dobře, ale soupeř nezvládnul přechod do koncovky, nechal si horší figuru a z lepší pozice nakonec udělal prohranou koncovku. Nicméně kolegovi Srostlíkovi nelze upřít ledové nervy, když v první časovce si s 6 sekundama na hodinama v klidu nejdříve zapsal tah a udělal 40. tah s jednou sekundou na hodinách 😉 Po partii se ukázalo, že neví, že posledních 5 minut nemusí zapisovat. S ELO 1764 trochu rarita, zřejmě talent má 😉
Symbolicky jako jeden z téměř posledních dohrál největší bojovník družstva (aspoň z těch, kteří hráli) Jarda Hadrava, který si udělal dva spojené volné pěšce ve věžovce a prošel s nimi až do dámy. Za chvíli ho následoval Martin, který si už vyhranou koncovku zkušeně pohlídal a bylo to 7,5:0,5!!!
Vzhledem k výsledkům – Stavby Mostů prohrály s Bohnicemi B a Steinitz Makabi vyhrál s Pragou D jen 5:3 – už máme před posledním kolem na 99,99% jisté první místo ve skupině. Steinitz na druhém místě na nás ztrácí 3 body a 7 partiových bodů a navíc hraje poslední kolo se Stavbama Mostů, což myslím ani nevyhraje, natožpak 7:1.
Chtěl bych poděkovat všem, kteří přispěli k této parádní sezóně Éčka, ať už herně nebo aspoň tím, že nám drželi palce. Je to radost koučovat takovou partu zapálenou do této zdánlivě nesmyslné, ale krásné hry. Díky!
Rýsuje se kuriózní možnost postupu lichých družstev A, C, E a G.
Vítám nového přispěvatele na erachess.cz a gratuluji „E“ k postupu!