K úternímu zápasu Géčka doma s USK Praha C jsme se sešli bez kapitána, ale zástupce Mirek Rada to zvládl perfektně, i když byl na moje gusto příliš benevolentní k soupeřům, kteří se scházeli jako švábi na pivo a obírali nás tak o drahocenný čas v hospodě. Za nás se zdržela pouze Adélka, ale i tak přišla dřív než soupeř (bohužel byla bílá).
Kdybych vypsal kvíz, kdo z družstva (Rada, Zd. Kovář, Wadura, Crawley, Kormoutová, Šlemr, Šindelář a Nevoral) skončí jako první, dostal bych tak asi 99% správných odpovědí a ani tentokrát to nebylo jinak – opravdu to byl Jirka Šlemr. Prý mohl s Šilhavým (1597) ztratit kvalitu, nicméně nakonec vyhrál, podle jeho vlastních slov to ale trvalo nepříjemně dlouho. Nevadí 1:0 … 😉 Jako druhý skončil Lukáš Nevoral na osmé, kde v souboji začínajících a) promarněných nadějí, b) budoucích velmistrů, c) šedivých myší šachového průměru (nehodící se škrtněte) s Mrázem zahájil francouzskou dobře, potom to zkazil, přemýšlel o rituální sebevraždě, aby nakonec získal odtahem věž 2:0.
Já jsem na třetí s Bohumilem Dvořákem (1782) sehrál svou standardní variantu dámského gambitu pěkně mizerně, aspoň jak jsem si myslel. Fritz byl jiného názoru a ukazoval mou drobnou převahu, a to až do tahu, se kterým jsem nabídnul remízu a bohužel i vyrovnal pozici. Soupeř není zřejmě remízový typ, tak se začal ošívat, zeptal se kapitána, ten mu řekl, ať klidně hraje a tak hrál. Pokračoval jsem v průměrné hře, až jsem musel přejít do koncovky S+J proti S+J (stejnopoláci) s horším střelcem (měl jsem slabé pěšce a+b). Soupeř toho však nevyužil a zaparkoval jezdce na a4 a dovolil mi obsadit střelcem hlavní diagonálu, takže z d4 jezdce slušně hlídal. Soupeřův střelec taky neměl zrovna kam jít a můj kůň tak byl chvíli jedinou volnou figuru na šachovnici. Soupeř proto raději vyměnil a+b pěšce a tím pádem jsem stál zase o chloupek líp já, po výměně střelců pozice dospěla až do Fritzova stavu 0,0000, takže jsme s rozhazováním rukama dali za remis. Mezitím prohrál Greg na čtvrté s Šíšou (1742) – Greg ztratil ve výměnách pěšce, potom ho při přechodu do pěšcovky získal zpět, ale měl na jedné straně 3 pěšce na dva a soupeř na druhé 2 na jednoho. Soupeř si rychle udělal vzdáleného volňáska a byl konec 2,5:1,5
Když jsem skončil, tak jsem se mohl věnovat ostatním partiím. Mirek hlásil, že on a Zdeněk asi vyhrajou. Soupeř Adély (Vohralík, 1660) měl dva spojené volné pěšce navíc a Milan Šindelář měl pěšce míň v různopolácích (každý měl ještě věž) a soupeř (Trojánek, 1424) krytého volného pěšce, kterého blokoval Milanův král. Bylo to holt tak tak …
Mirek na první nás brzy aspoň trochu uklidnil. Jeho soupeř (Procházka, 1798) – oblíbený soupeř Pavla Hrušky s indiánským jménem „Kulhající-fantóm-jenž-přichází-55-minut-po-začátku-a-za-půl-hodiny-s-bodem-odchází“ se relativně rychle vzdal, ale je pravda, že situace po jeho několika nepřesných tazích se už dlouho udržet nedala. Navíc s hráčem Mirkova kalibru 😉 Zato při pohledu na Zdeňkovu partii na druhé s Kudrnou (1698) mě začal polévat smrtelný pot. Ani ne tak z pozice, kdy v sicilce byl daleko úspěšnější v útoku na soupeřova krále, ale spíš z pohledu na jeho hodiny – zbývalo mu 6 minut na asi 20 tahů a pozice vůbec nevypadala jednoduše, figur hodně a kombinací ještě víc. Zdeněk navíc nevypadal, že je situací nějak zneklidněn a i relativně jasné tahy dělal s notnou dávkou váhavosti. Prostě nic pro slabé povahy …
S tušením případného nedobrého konce jsem se raději vydal hledat dobrovolníky, kteří by Zdeňka bodově zastoupili. Adéla na to nevypadala, její situace se kontinuálně zhoršovala, a tak větší naděje na aspoň půlbod představoval Milan, který dobral pěšce zpět a při jisté konstelaci se dalo uvažovat, že po výměně věží jeho krajní pěšec uteče a soupeřův střelec ho nechytí kvůli svému překážejícímu pěšci. Milan se zatím snažil zlepšit aspoň estetický dojem své partie elegantním mácháním figurama, za což se body bohužel nedávají …
Vrátili jsme se tak k dramatu na druhé desce. Zdeněk dobral figuru a s minutou a půl na hodinách začal hrát konečně trochu svižněji. Musím ho pochválit, že se tentokrát při partii aspoň nefotografoval. Poté, co sebral druhou figuru a udělal v cca 30. tahu rošádu se smrtelnými hrozbami soupeřovu králi, se soupeř konečně vzdal a vítězství bylo na světě 4,5:1,5!
Prohra Adély tím pádem nevadila a taky Milan dle reklamního sloganu „Já nemusím, já už ho(vno) vidím …“ si dostatečně nepohlídal soupeřova pěšce na sedmé řadě, ten mu bětnul věž za střelce hlídajícího pole proměny a zkušená výhra 4,5:3,5 byla na světě …
Výhru jsme oslavili s Mirkem a Zdeňkem v Avionu. Musím říct, že začínám zápasům v třetí třídě přicházet na chuť, to není žádné cancání nasucho do poslední minuty jako v první třídě a vyšších soutěžích … 😉
Přidávám taky report Martina Chrobáka, který zastupoval nemocného Popříka při souběžně hraném zápase eFka se stejnopísmennými Vršovicemi:
Šachy jsou prostě složitou hrou a sežerou spoustu času!! Jo a rošádu jsme nedělal v 30., ale ve 34.tahu, předtím by to nemělo takovou sílu a nevzdal by to!! ))
Pěknej článek…. 😀 ( „Já nemusím, já už ho(vno) vidím …“ – docela trefný).
Já teda nemám co řikat ….
Pěkně napsané za F i G. Je to jak za starých časů: československá reportáž 🙂