Na zápas s Tachovem jsme nastoupili z kapitánského hlediska ve snové sestavě, kterou bohužel vídám jenom zřídka. Správně jsme odhadli, že nastoupí Galíček s Honzou Tomanem, kteří dosud nehráli, k úplnosti jim však pro změnu chyběl Bujak a Šperl.
První naší výhrou bylo prakticky eso ze servisu : Jindra Kuba bílými na 5. byl na Husákův blickový skandinávský gambit (1. e4 d5 2.exd5 c6) dobře připraven z campu v Unijazzu, rychle vymazal známky kompenzace, soupeře přejel a dopřál mu Kačabu. Ve většině partií nějakou dobu nebylo nic zřetelného, vyjma Pokorného pěšce víc na 8. Pak kontrovali hosté na 2., když Jaroslav Toman porazil našeho Vojtu Kováře v moderním Phillidorovi s výměnou dam. Vojta zvolil provokativní verzi s dvojpěšcem, ale nevím nakolik byl problém zde nebo později. Na 4. Nguyen černými s Janem Tomanem hrál pozici s d4 d5, symetrickými domky a b3 za bílého. Van tyto pozice hraje velmi trpělivě, po pár hodinách nuda přešla v divokou taktiku a při vzájemném útoku dam a různobarevných střelců byl rychlejší. Vzápětí přidala naší třetí výhru Kristýna Havlíková v Scheveningenu na 3. desce bílými s Galíčkem (největší šachista, kterého znám, větší než já…). Tachov ale opět rychle kontroval. Vlado Škára na 6. s Jaklem černými začal poklidně, stavěl si ježka a bílý nějakou anglii, pak měl dlouho figuru víc, ale za mnoho nevlídně se tvářících pěšců, kteří se v závěru nespokojili jen s děláním obličejů. Krize přišla tentokrát i na Lukáše Černouška, který přerušil sérii výher se silnými soupeři a prohrál bílými s Honzou Turnerem v milovaném Katalánu. Rázem bylo 3:3, ale ve zbývajících partiích jsme měli po pěšci navíc. Na 7. hrál kapitán bílými s Dankem královskou indickou přetavenou do Maroczyovské struktury, po dlouhém manévrování se vyloupl pěšec a podařilo se i zlomit závěrečnou blokádu. Na 8. Pokorný černými hrál s Truksou – bílý si stavěl Colleho, černý Stonewall. Bílý ztratil velmi rychle takticky pěšce, ale dokázal velmi dlouho pozici blokovat a dokonce potenciálně hrozit. Pedro si za stavu 3:3 dával velký pozor na taktiku a nakonec nejdelší partii zápasu vyhrál. ERA svět viděl v horním patře výhru 5:3 a další zápas bez remíz.
Mimochodem komu chyběla proměnlivá výzdoba z Kaštanu, mohl vzít za vděk dokonce výstavou obrazů ve sklepní části, jak vidno z fotogalerie.
Gratulace Kristýně, Vanovi, Jindrovi, Africe a Mexiku! Ostatní aspoň posunuli sestavu 🙂 Každopádně zatím pěkně distribuujeme body po deskách – minule první dvě vyhrály a stačilo to tak akorát na 5:3, dnes si mohly první dvě dovolit prohrát a pro změnu to stačilo zase na 5:3!
Ještě stojí za zmínku vylepšený online přenos, v přízemí šlo sledovat všech osm šachovnic najednou a partie jsou k přehrání na webu (erachess.cz/online).